Aj ja som to kedysi nevedela: Prečo po výsadbe paradajok netreba hneď zalievať

Publikované: 10. mája 2025Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Paradajky milujú teplo a na chlad reagujú veľmi citlivo. Keď teplota klesne pod +10 °C, ich rast sa zastaví, a pri -1 až -2 °C môžu rastlinky úplne odumrieť. Aj ja som si preto zvykla pestovať priesady čo najdlhšie v bezpečí domova. No keď konečne príde čas ich vysadiť von, treba byť opatrný – a hneď po výsadbe napríklad ešte chvíľu počkať so zálievkou. Prečo?

Až keď pominie riziko spätných mrazov, prenesú mladé rastliny na voľnú pôdu.

Po presadení väčšina z nich sadenice intenzívne zalieva, ako by sa to malo robiť pri väčšine rastlín. Špeciálnym prípadom sú však paradajky.

Zalievanie paradajok

Paradajky je najlepšie vysádzať do vlhkej pôdy a po výsadbe nezalievať. Počkáme so zálievkou deň, zalejeme a potom si dáme prestávku. Ďalšiu zálievku realizujeme, až keď sú naozaj suché.

Táto metóda evokuje korene mladých rastlín, aby aktívne rástli pri hľadaní vody. V podmienkach nedostatku vlhkosti sa nadzemná časť paradajok začne rozrastať do šírky. Takéto sadenice potom lepšie rastú, ľahšie odolávajú teplu a dávajú väčšiu úrodu.

Keď sa paradajky zalievajú príliš často, korene zostávajú na povrchu. Vtedy rastliny prudko zareagujú vždy, keď pocítia nedostatok vlahy.

To neohrozuje rastliny, ktorých korene siahajú hlboko. Nižšie v pôde vlhkosť vydrží dlhšie, takže paradajky lepšie znášajú teplo a sucho.

Ako zalievať

Optimálna teplota vody pre paradajky je 20-25°C. Po prvej zálievke po vysadení rastliny prestaneme na 5-10 dní so zálievkou, no toto obdobie sa môže predĺžiť až na dva týždne. Hlavná vec je sledovať stav paradajok.

Potom sa paradajky polievajú v priemere raz týždenne alebo častejšie, ak je veľmi sucho. Priemerná spotreba vody na rastlinu pri zalievaní by mala byť 3-5 litrov.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Najnovšie články

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!