Jedna kvapka dezinfekcie, a vaša záhrada sa zmení na raj: Skrytý zázrak, ktorý používajú len tí najskúsenejší záhradkári
Zdieľať článok na socialných sieťach
Možno ste doteraz používali jód len na ošetrenie poranení. No v skutočnosti má táto známa dezinfekcia obrovský význam aj pre vaše rastliny – a to nielen ako ochrana pred plesňami či hnilobou, ale aj ako výživné hnojivo a posilňovač rastu. Ak ho začnete správne používať, svoju záhradu už nespoznáte.
Prečo je jód taký výnimočný?
Jód sa podieľa na kľúčových procesoch v rastlinách – podporuje syntézu aminokyselín a bielkovín, zvyšuje odolnosť voči chorobám a zlepšuje dýchanie aj fotosyntézu. Je výborným prírodným antiseptikom a chráni rastliny pred plesňami, hubami aj vírusmi.
Nedostatok jódu sa vizuálne ťažko odhaľuje, no prejavuje sa zníženou vitalitou, slabým rastom či častými chorobami. Ak pestujete v kyslej alebo rašelinovej pôde, pravdepodobne ho rastlinám chýba.
Hnojenie sadeníc jódom
Jód pomáha sadeniciam lepšie zakoreniť a odolávať stresu. Vhodný je pre paradajky, papriku, uhorky, baklažány či kapustu.
Recept: Zmiešajte 1 kvapku jódu s 3 litrami vody a zalejte len pôdu okolo koreňov – nie listy ani stonky, aby ste predišli popáleniu.
Jód proti hnilobe koreňov
Fyziologická hniloba, známa ako fytoftóra, často postihuje paradajky a zemiaky. Jód je skvelý na jej prevenciu.
Roztok: Rozmiešajte 15 kvapiek jódu v 10 litroch vody a pridajte 1 liter odstredeného mlieka. Rastliny postriekajte 2–3 krát v dvojtýždňových intervaloch.
Ako poraziť múčnatku pomocou jódu
Múčnatka napáda ríbezle, uhorky, ruže aj kvety. Na jej likvidáciu je jód mimoriadne účinný.
Roztok: Zmiešajte 1 ml jódu, 1 liter mlieka, 9 litrov vody a 1 lyžicu tekutého mydla. Postrek opakujte každé dva týždne, až kým choroba nezmizne.
Jód ako ochrana pred škodcami
Jód odpudzuje niektoré škodlivé pôdne mikroorganizmy a posilňuje obranyschopnosť rastlín.
Roztok: 20 ml jódu na 10 litrov vody – zalejte 1 liter ku každému kríku večer, nie na listy.
Pravidelné hnojenie jódom
Pre zdravý rast paradajok, paprík, jahôd a inej zeleniny v skleníku aj na záhone.
Recept: Rozpustite 40 kvapiek jódu v 10 litroch vody a aplikujte 0,5 litra roztoku ku koreňom. Opakujte raz za 3–4 týždne.
Jód pre izbové rastliny
Aj kvety v črepníkoch môžu profitovať z jódu. Zalievajte pri okraji črepníka a len na už vlhkú pôdu.
Záver
Jód je jednoduchý, lacný a mimoriadne účinný pomocník každého záhradkára. Ak ho budete používať s rozumom a dodržíte odporúčané dávkovanie, vaša záhrada sa vám odvďačí zdravými, silnými a plodnými rastlinami.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Najnovšie články
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!