Zemiakové šupky nemusia skončiť v odpade! Tieto tipy so zemiakovými šupkami mi ušetrili peniaze aj prácu – vyskúšajte ich tiež!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Zemiakové šupky rozhodne nepatria do koša! Vyhadzovaním tejto „obyčajnej“ suroviny sa totiž pripravujete o cenný prírodný zdroj živín, ktorý môže skvelo poslúžiť v záhrade aj domácnosti. Stačí vedieť, ako ich využiť – a šupky sa razom premenia na hnojivo, čistič aj ochranu pred škodcami. Tieto praktické tipy by mal poznať každý!
Aj v zime sa oplatí mať doma mini kompostér, ktorý absorbuje nielen zvyšky zemiakov, ale aj iný organický odpad. Na aké rastliny sú najlepšie a ako ich použiť na hnojenie?
Zemiakové šupky sú bohaté na živiny a možno ich úspešne použiť na hnojenie záhrady, zeleninovej záhrady a dokonca aj črepníkových rastlín. Zemiakové šupky obsahujú také užitočné prvky ako draslík, fosfor a horčík, vápnik, železo a jód, ktoré sú prospešné pre rast rastlín.
Používanie šupiek zo zemiakov v záhrade je skvelý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a zároveň ekonomicky poskytnúť rastlinám cenné živiny.
Pre ktoré rastliny sú zemiakové šupky vhodné ako hnojivo?
Zemiakové šupky budú obzvlášť užitočné pre rastliny, ktoré oceňujú pôdu bohatú na živiny, vrátane:
- Paradajky, paprika, maliny – ako rastliny veľmi náročné na draslík im určite prospejú šupky zo zemiakov.
- Ruže – známe tým, že potrebujú bohatú, úrodnú pôdu, budú dobre reagovať na pridanie šupiek.
- Hľuzovité a cibuľovité rastliny, ako sú tulipány a ľaliovky, môžu tiež priaznivo reagovať na pridanie draslíka do pôdy.
Ako využiť šupky zo zemiakov ako hnojivo?
- Kompostovanie: Najjednoduchší spôsob využitia zemiakových šupiek je pridať ich do kompostu. Pomerne rýchlo sa rozkladajú, čím obohacujú kompost o cenné živiny.
- Zakopanie do pôdy: Šupky môžete zahrabať aj priamo do pôdy okolo rastlín. To umožní postupné uvoľňovanie živín priamo do pôdy. Stojí za to pamätať ich zakopať do hĺbky najmenej 20-30 cm, čo zabráni prilákaniu škodcov, ako sú hlodavce.
- Odvar zo šupiek: Odvar zo šupiek si môžete urobiť aj varením vo vode. Po precedení a vychladnutí sa môže použiť na zalievanie rastlín, čím sa im poskytnú koncentrované živiny.
- Mulčovanie: Sušené a drvené šupky sa dajú použiť ako mulč, ktorý zásobuje pôdu živinami a pomáha zadržiavať vlhkosť.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Najnovšie články
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!