Ceny pohonných hmôt by mali klesnúť. Podľa analytika by turisti mali tankovať v Maďarsku alebo Chorvátsku

Last Updated: 10. júna 2024By Tags: , ,

Ceny benzínu a nafty pri slovenských čerpacích staniciach by mali naďalej klesať.

Ako agentúre SITA povedal Stanislav Pánis, analytik J&T Banky, zlacňovanie pohonných hmôt by malo pokračovať aj v okolitých krajinách EÚ. Stále však platí, že spolu s Rakúskom máme najdrahší benzín v regióne. V porovnaní s Maďarskom a Slovinskom o takmer 10 centov av porovnaní s Českou republikou a Chorvátskom o viac ako päť centov.

Spolu s Českou republikou a Slovinskom máme najlacnejší benzín v regióne, vo všetkých týchto krajinách je benzín tesne pod 1 euro a 50 centov. „Najdrahšia nafta v regióne je v Rakúsku, s cenovkami vysoko nad 1 euro a 55 centov. Nad 1 euro a 50 centov sa pohybuje aj v Maďarsku, Poľsku a Chorvátsku,“ dodal Pánis.

Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka zostávajú tuzemské ceny benzínu aj napriek poklesu v minulom týždni najvyššej z okolitých krajín. Výnimkou je Rakúsko, kde je cena ešte vyššia. „Cena nafty je však nižšia, o niečo lacnejšie môžeme tankovať len v Česku,“ uviedol Boháček.

Pokiaľ sa rozhodneme vyraziť na dovolenku autom napríklad pri ceste do Chorvátska, oplatí sa natankovať plnú nádrž benzínu v Maďarsku a potom ju doplniť priamo v Chorvátsku za 1,55 eura za liter. „Ak tankujeme naftu, oplatí sa natankovať doma, pretože v cieľovej destinácii by sme zaplatili o 4 eurocenty za liter viac,“ dodal Boháček.

Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka sú ceny benzínu v tuzemsku stále najvyššie z okolitých krajín, a to aj napriek poklesu v poslednom týždni. Výnimkou je Rakúsko, kde je cena ešte vyššia. „Cena nafty je však nižšia, o niečo lacnejšie môžeme tankovať len v Česku,“ uviedol Boháček.

Ak je naším cieľom auto-dovolenky vzdialenejšie Bulharsko alebo Rumunsko, oplatí sa natankovať do destinácie, kde na benzíne a nafte ušetríme. „Pri ceste do Talianska sa oplatí tankovať doma, pretože ceny pohonných hmôt sú v priemere o 15 centov na liter vyššie „po ceste“ aj v samotnej krajine,“ dodal Boháček. Ak by sme chceli ísť na sever Európy, tam sú ceny benzínu a nafty dlhodobo drahšie. Napríklad v Nórsku môžeme za benzín zaplatiť až 30 centov za liter a za naftu okolo 20 centov za liter.

Nafta je spolu s Českou republikou a Slovinskom najlacnejšia v regióne, a to za necelé 1 euro a 50 centov vo všetkých spomínaných krajinách. „Najdrahšia nafta v regióne je v Rakúsku s cenami vysoko nad 1 euro a 55 centov. Nad 1 euro a 50 centov sa pohybuje aj v Maďarsku, Poľsku a Chorvátsku,“ dodal Pánis.

Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka zostávajú tuzemské ceny benzínu aj napriek poklesu v minulom týždni najvyššej z okolitých krajín. Výnimkou je Rakúsko, kde je cena ešte vyššia. „Cena nafty je však nižšia, o niečo lacnejšie môžeme tankovať len v Česku,“ uviedol Boháček.

Ak sa rozhodneme ísť na dovolenku autom, napríklad pri ceste do Chorvátska, vyplatilo by sa natankovať plnú nádrž benzínu v Maďarsku a potom ho natankovať priamo v Chorvátsku za 1,55 eura za liter. „Ak tankujeme naftu, oplatí sa natankovať doma, pretože v cieľovej destinácii by sme zaplatili o 4 eurocenty za liter viac,“ dodal Boháček.

Ak je naším cieľom auto-dovolenky vzdialenejšie Bulharsko alebo Rumunsko, oplatí sa tankovať v cieľovej destinácii, kde na benzíne a nafte ušetríme. „Pri ceste do Talianska sa oplatí tankovať doma, pretože ceny pohonných hmôt sú v priemere o 15 centov na liter vyššie „po ceste“ aj v samotnej krajine,“ uviedol Boháček. Ak by sme chceli ísť na sever Európy, tam sú ceny benzínu a nafty dlhodobo drahšie. Napríklad v Nórsku môžeme za benzín zaplatiť až 30 centov za liter a za naftu okolo 20 centov za liter.

Posledný vývoj na trhu s ropou bude podľa Pánisa znamenať, že v najbližších dňoch by sa pri našich čerpacích staniciach mali objaviť tendencie k zlacňovaniu pohonných hmôt. Najpredávanejší 95-oktánový benzín by podľa neho mohol klesnúť viac pod 1 euro a 60 centov a nafta by sa mohla priblížiť 1 euru a 45 centom.

Napriek začiatku letnej motoristickej sezóny situácia na trhu s ropou všeobecne naznačuje skôr pokles cien. „Výhľad na leto preto zatiaľ volíme ako klesajúci, čo by malo podporiť pokles cien pohonných hmôt aj u nás a benzín a naftu môžeme počas leta tankovať v priemere o 10 eurocentov na liter lacnejšie,“ uviedol Boháček s tým, že situáciu môžu skomplikovať prípadná nečakaná geopolitická riziká, ktoré by ceny ropy zvýšili, ale v tejto chvíli majú tromfy v rukách tzv. medvede na trhu.

Priemerné ceny pohonných hmôt pri tuzemských čerpacích staniciach v 22. týždni roku podľa údajov slovenského štatistického úradu klesli. Benzín Natural 95 sa predával v priemere za 1,610 eura za liter (-1 eurocent za liter) a 98-oktánový benzín za 1,828 eura za liter (-1 eurocent za liter). Liter nafty sa v rovnakom období kupoval v priemere za 1,497 eura za liter, čo je cena, ktorá bola naposledy zaznamenaná v júli minulého roka.

Ropa klesla už tretí týždeň v rade a stratila viac ako dve percentá. Severomorský benchmark Brent sa miestami obchodoval pod 77 dolármi a texaská zmes WTI pod 73 dolármi po tom, čo obchodníci považovali rozhodnutie kartelu OPEC+ o predĺžení obmedzenia ťažby do konca roku 2025 za nedostatočné na vyrovnanie ponuky a dopytu na trhu. „Navyše sa zdá, že združenie hodilo uterák do ringu v snahe dotlačiť cenu ropy k trojciferným úrovniam a naznačilo, že od jesene bude postupne zvyšovať ťažbu, keď zníži časť dobrovoľných produkčných škrtov,“ poznamenal Panis.

Podľa analytika bola reakcia hráčov na trhu na kroky OPEC+ možno trochu prehnaná a pred letom, keď je sezónny dopyt po rope najvyšší, môže dôjsť k oživeniu cien ropy. „Rast tejto komodity však bude pravdepodobne obmedzený, pretože trh sa zdá byť dobre zásobený, čomu napomáha skutočnosť, že mnoho krajín kartelu ťaží nad dohodnuté limity,“ uzavrel Pánis.

Leave A Comment