Na jar sa musíme správne postarať o maliny. Pre BOHATÚ úrodu nesmiete na jar zabudnúť na dôležitú vec

Last Updated: 10. júna 2024By Tags: , ,

Pre dobrú a bohatú úrodu malín je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel vedľa starostlivosti: zalievanie kríkov, kyprenie pôdy, prerezávanie výhonkov.

Nemenej dôležito je však aj jarné prihnojovanie!

Účel jarného hnojenia malín

S príchodom jari sa maliny prebúdzajú. Nasleduje rast mladých výhonkov, aktivuje sa koreňový systém.

Po zime je rastlina oslabená, a aby mala silu na rast, potrebuje oporu.

Ďalším účelom jarného hnojenia je ochrana pred chorobami a škodcami.

Kedy na jar hnojiť?

Odporúča sa to urobiť po roztopení všetkého snehu a rozmrazení zeme. Čas závisí od regiónu a počasia v sezóne. Na západe krajiny je vhodný čas obvykle koniec marca, vo zvyšku krajiny – apríl.

Najlepší čas na hnojenie je deň po daždi. Vlhkosť slúži ako vodič živín, čím viac vlhkosti je, tým lepšie sa vstrebávajú vitamíny a minerály. Ak je jar suchá, kríky treba pred hnojením výdatne zaliať teplou vodou. Odporúča sa to robiť ráno alebo večer, keď nie je slnko.

V prípade pestovania malín na chudobných, neúrodných pôdach sa hnojivá aplikujú dvakrát dva týždne po prvom hnojení.

Na úrodných pozemkoch stačí hnojenie jedno.

Ako hnojiť maliny na jar

Na jar potrebujú maliny optimálne hnojenie. Hlavná vec je správne určiť dávkovanie, aby rastlina nedostala prebytok vitamínov a živín.

Organická hnojiva

Za vývoj plodov sú zodpovedné minerály, od ktorých závisí chuť malín a ich vzhľad. Jarná rastlina potrebuje dusík , draslík a fosfor .

Do pôdy sa zavádzajú pred puknutím pukov, v apríli alebo máji. Odporúča sa venovať osobitnú pozornosť dusíku. Vytvára listovú hmotu, , Predlžuje dobu plodenia malín.

Hnoj

Na jar sa maliny prihnojujú kravským hnojom zriedeným vodou. Organické látky stimulujú vývoj výhonkov a dodávajú koreňom chýbajúce mikroelementy.

Na prípravu hnoja sa používa 10 litrov vody a 1 lopatka kravského trusu. Pri zalievaní dávajte pozor, aby ste nepolievali výhonky, aby ste si neprivodili popáleniny.

Ak nie je kravský hnoj, môže ho nahradiť slepačí hnoj .

Asi 1 liter hnoja sa naleje do 10-litrového vedra. Necháme 2-3 dni odstáť a potom zriedime vodou 1:1

Je dôležité dodržiavať dávkovanie a spôsoby aplikácie.

Po ošetrení sa vykoná mulčovanie, aby sa efekt hnojenia zachoval dlhšiu dobu.sa posypú slamou alebo pokosenou trávou. Počas rozkladu poskytuje podstielka dodatočné organické hnojenie.

Močovina

Na jarné hnojenie malín bude fungovať močovina (karbamid), roztok sa pripraví z 10 litrov vody a 20 g hnojiva. Krík je napojený, potom je krajina posypaná dolomitom.

Namiesto dolomitu je možné použiť drevený popol . Zlepšuje štruktúru pôdy a stimuluje kvitnutie. Pohár popola sa zriedi v 10 litroch vody, mieša sa a nechá sa týždeň vylúhovať. Na jeden ker potrebujeme 2-3 litre roztoku.

Zemiakové šupky

Zemiakové šupky sú veľmi prospešné pre jarné hnojenie malín: zalejte ich vriacou vodou, nechajte 2-3 dni a výsledným roztokom zalejte rastlinu. Hnojivo je bezpečné, bezplatné a ľahko sa pripravuje.

Kvasnice

Kvasinkové hnojivá pomáhajú zvyšovať odolnosť voči chorobám a rozvíjať koreňový systém. Na prípravu hnojiva potrebujete 10 g droždia, 100 g cukru a 10 litrov teplej vody.

Roztok sa nechá stáť dve hodiny a zriedi sa vodou v pomere 1:5. Maliny zalievajte v teplý deň, najlepšie večer, aby sa pôda zahriala. Kvasnicový roztok používame ihneď po príprave, nie je vhodný na skladovanie.

Roztok z cibuľových šupiek

Ďalším účinným receptom na jarnú podporu malín je roztok z cibuľových šupiek . 50 g cibuľových šupiek na 10 litrov vody. Nechajte 14 dní a zalejte kríky. Roztok vyživuje maliny draslíkom, chráni pred chorobami a škodcami.

Niektorí záhradníci nechcú strácať čas miešaním rôznych foriem hnojív. Potom už stačí kúpiť hotovú kompozíciu, ktorá je pohodlná a ľahko sa používa.

Komplex dusík-fosfor. Hnojivo normalizuje metabolizmus rastlín, zlepšuje chuť ovocia. Na jarné hnojenie sa pripraví koncentrát – 350 g hnojiva sa naleje do 3 litrov vriacej vody. Po rozpustení granulátu sa koncentrát zriedi vodou v pomere 1:10. Roztok sa zavádza 1-2 krát na jar, v závislosti od stavu pôdy.

Bez ohľadu na výber formy, hnojíme maliny po zime, na začiatku sezóny, keď rastlina začína. Ešte pred kvitnutím potrebuje dodatočnú podporu.

Pred kvitnutím môžu byť maliny kŕmené dusičnanom amónnym. Na 10 l vody je potrebných 30-40 g látky.

Po nasadení prvých plodov je dobré ker dodatočne zamulčovať kompostom alebo humusom. Kompost obohacuje pôdu, obsahuje draslík, humus, fosfor, železo a dusík.

Pozor! Pri výbere organických a minerálnych zložiek je dôležité pamätať na ich kompatibilitu. Napríklad dusičnany sodné, vápenaté a amónne nie sú kompatibilné so superfosfátom. A dusičnan vápenatý sa nehodí so zlúčeninami obsahujúcimi síru.

Pred hnojením sa odporúča dať do poriadku kríky, odstrániť burinu a zvyšky minuloročných rastlín.

Pred a po prihnojení treba pôdu prekypriť – úpravou sa zlepší priepustnosť vzduchu a vlhkosti pôdy.

Počas sezóny sa odporúča aj pravidelná kontrola kríkov . Pokiaľ sa na listoch objavia žlté škvrny, znamená to nedostatok draslíka. Suché vetvy naznačujú nedostatok dusíka alebo fosforu.

Leave A Comment