Starostlivosť o sadenice papriky po vyklíčení. Niekoľko cenných rád pre silné rastliny
Zdieľať článok na socialných sieťach
Paprika je obľúbená zelenina, ktorá sa zvyčajne pestuje prostredníctvom sadeníc, keďže vegetačné obdobie tejto plodiny je jedno z najdlhších.
Semená papriky klíčia veľmi pomaly, preto sa odporúča sadiť ich o niečo hlbšie ako paradajky a pôdu bohatšie navlhčiť, aby papriky úspešne zhadzovali svoj semenný obal.
Sadenice papriky sa objavia na 7-15 deň, takže sa neznepokojujte, ak po určitom čase všetky rastliny nevyklíčia, stačí počkať. Po objavení sa prvých slučiek korenia je potrebné odstrániť film z podnosu a umiestniť ho pod žiarivky alebo na dobre osvetlený parapet.
Správne osvetlenie a teplota pre sadenice
Neodporúča sa však vystavovať veľmi drobné sadenice na dlhú dobu slnečnému žiareniu, pretože to môže mať škodlivý vplyv na rastliny. V ideálnom prípade sa odporúča umiestniť mladé sadenice pod 24-hodinové fialové osvetlenie na 2-3 dni.
Týmto spôsobom sa bude koreňový systém vyvíjať rýchlejšie a rastliny budú vyzerať silnejšie. Ďalej sa odporúča osvetľovať papriku ďalších 3-5 hodín denne. Počas prvých dvoch týždňov po vyklíčení sa odporúča vytvoriť pre sadenice príjemnú teplotu 21-23 stupňov.
Pri vyšších teplotách sa rastliny môžu začať naťahovať.
Výživa a hnojenie papriky
Ihneď po vyklíčení rastliny nevyžadujú dodatočnú výživu: draslík, fosfor, dusík a ďalšie makro a mikro prvky sú obsiahnuté v požadovaných množstvách aj v najchudobnejších pôdach.
Avšak, pre podporu zdravého rastu a rozvoja koreňového systému je vhodné použiť biologické prípravky alebo hnojivá.
Takým môže byť prípravok obsahujúci Mykorhízne huby, ktorý podporujú rast koreňov a zlepšujú absorpciu živín. Alternatívne môžete použiť prírodné hnojivá, ako sú EM (efektívne mikroorganizmy), ktoré pomáhajú potláčať patogény a zlepšujú pôdnu mikroflóru.
Ďalšou možnosťou sú prírodné hnojivá, napríklad kompostový čaj, výluh z žihľavy alebo vermikompostová šťava.
Ako si vyrobiť prírodné hnojivá doma
- Kompostový čaj: Naplňte vedro kompostom a zalejte vodou v pomere 1:5. Nechajte lúhovať 24-48 hodín, občas premiešajte. Po scedení získate výživný roztok na zalievanie rastlín.
- Výluh z žihľavy: Nazbierajte čerstvé žihľavy, vložte ich do nádoby a zalejte vodou v pomere 1:10. Nechajte kvasiť 10-14 dní, pričom zmes pravidelne miešajte. Pred použitím rozrieďte vodou v pomere 1:10.
- Vermikompostová šťava: Ak máte vermikompostér, tekutina, ktorá sa uvoľňuje pri rozklade organickej hmoty, je mimoriadne bohatá na živiny. Stačí ju rozriediť s vodou v pomere 1:5 a použiť ako prírodné hnojivo.
Na zalievanie je možné použiť roztok kyseliny jantárovej (1 g na 1 liter vody), ktorý stimuluje rast koreňov a posilňuje imunitu rastlín. Rovnako účinné je aj mletie dreveného uhlia do pôdy, ktoré pomáha neutralizovať toxíny a podporuje zdravý rast sadeníc.
Správna zálievka papriky
So zálievkou buďte v prvých dňoch po vyklíčení papriky veľmi opatrní. Nesprávne zalievanie môže viesť k rozvoju chorôb, čo platí aj pre mladé sadenice paradajok. Platí tu pravidlo: je lepšie podplniť ako preplniť.
Prvýkrát by sa sadenice mali zalievať 3-5 dní po objavení sa výhonkov. Nevylievajte vodu z veľkej nádoby, najlepšie je použiť čajovú lyžičku, injekčnú striekačku alebo pipetu. Pri zalievaní sa snažte nedotýkať listov, inak môžu mladé jemné rastliny ochorieť.
Ak chcete zabezpečiť optimálny rast papriky, dodržiavajte tieto zásady a nezabúdajte na správne hnojenie aj zálievku. Pestovanie papriky môže byť jednoduché a úspešné, ak rastlinám poskytnete vhodné podmienky a dostatočnú starostlivosť!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Najnovšie články
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!