Krtonožka útočí potichu, ale ničí dôkladne – tu je návod, ako ju vyhnať zo záhrady navždy
Zdieľať článok na socialných sieťach
Krtonožka – alebo ľudovo medvedík – je nočná mora mnohých záhradkárov. Tento nezvyčajný tvor, pripomínajúci kríženca raka a cvrčka, sa s ľahkosťou prehrýza pôdou, ničí korienky rastlín a zanecháva po sebe spúšť. Má silné rycie nohy, ostré čeľuste a krídla, no nebojte sa – existuje účinný spôsob, ako sa jej navždy zbaviť a ochrániť svoju záhradu!
Zdržuje sa pod zemou, kde vytvára chodby a ničí korene rastlín, semená aj hľuzy. Je aktívna najmä na jar a v lete, v teplej a vlhkej pôde. Hoci ju len zriedka vidíme, jej prítomnosť spoznáme podľa usychajúcich rastlín a charakteristických otvorov v zemi.
[.“.″]
Ako rozpoznať krtonožku a jej škodlivú činnosť
- Rastliny v záhone náhle vädnú alebo žltnú bez zjavnej príčiny.
- Pri vykopávaní nájdete zvláštne podzemné chodbičky.
- Korene rastlín sú poškodené, zhnité alebo chýbajú.
- Niekedy možno v tichu počuť šuchotanie v pôde – práca krtonožky.
Krtonožky sa pária na jar, samička kladie až 300 vajíčok do zeme, z ktorých sa liahnu larvy podobné dospelým jedincom. Mladé jedince spočiatku škodia len mierne, no v druhom roku života dokážu napáchať značné škody.
[.“.″]
Overené spôsoby boja proti krtonožke
1. Prírodné odpudzovače
- Cesnak, cibuľová šupka, nechtíky a chryzantémy: Výsadba týchto rastlín alebo aplikácia ich výluhov do pôdy odpudzuje krtonožky.
- Vetvičky jelše: Ich štipľavá aróma funguje ako prírodný repelent.
2. Pasce
- Nádoby do zeme: Sklenené alebo plastové nádoby s kompostom alebo pivom zakopané po okraj, do ktorých krtonožky spadnú.
- Teplá pasca: Jesenná jama s konským hnojom prikrytá fóliou. Krtonožky sa do nej sťahujú na zimu. Stačí ich potom vykopať a odstrániť.
[.“.″]
3. Priateľskí pomocníci
- Ježkovia a vtáky: Tieto prirodzené predátory pomáhajú kontrolovať populáciu krtonožiek. Podporujte ich pobyt na pozemku budkami, prístreškami a vodou.
4. Biologické a chemické prostriedky
Na Slovensku a v Česku sú dostupné viaceré prípravky:
- Rembek Medvedík Stop – návnada vo forme granúl účinná proti larvám aj dospelým.
- Loxiran – biologický produkt na báze nemechanických zložiek bezpečný pre užitočný hmyz.
- Medvetox – granulovaný prípravok s účinnou látkou diazinón, dostupný v záhradníctvach. Aplikovať do pôdy, nie počas dažďa.
- Decis – širokospektrálny insekticíd účinný aj proti krtonožkám. Používať mimo obdobia kvitnutia a zberu.
Pozor: Chemické prípravky používajte s opatrnosťou. Nevhodné na miesta, kde pestujete jedlé plodiny – alebo len mimo sezóny (jar/jeseň) a s dôsledným dodržiavaním čakacích lehôt.
[.“.″]
Prevencia je základ
- Hlboké jesenné rýľovanie: Zničíte chodbičky a vajíčka.
- Namáčanie koreňov v cesnakovom výluhu pred výsadbou.
- Mulčovanie a správne plánovanie výsadby (nepremokrená pôda, nie príliš husté výsadby).
Moja osobná skúsenosť
Keď som sa s krtonožkami stretol prvýkrát, vyskúšal som pasce z plastových fliaš s pivom a mydlový roztok na ich vyplavenie. Potom som vysadil nechtíky a poctivo rýľoval na jeseň. Kombinácia týchto metód priniesla výsledky a dnes mám od krtonožiek pokoj.
[.“.″]
Záver
Krtonožka je húževnatý, no nie neporaziteľný protivník. Kombináciou pascí, prirodzených repelentov, biologickej ochrany a prevencie dokážete svoju záhradu ochrániť. Dôležité je konať včas a nevzdávať sa – vaša záhrada vám poďakuje.
Zdieľať článok na socialných sieťach
.
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!