Rastú, ale niečo nie je v poriadku? Pokrútené listy paradajok treba riešiť okamžite

Publikované: 20. mája 2025Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Zdravé paradajky spoznáte na prvý pohľad – majú silnú stonku a tmavozelené, pevné listy. Ak sa však listy začnú krútiť, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Rastlina sa vám tým snaží niečo povedať! Ak zareagujete včas, môžete jej rýchlo pomôcť a zachrániť úrodu. Tu sú najčastejšie príčiny aj overené riešenia.

[.“.″]

Prvých 7-10 dní po výsadbe neprepadajte panike. Sadenice majú právo vädnúť, môžu zaschnúť končeky spodných listov alebo aj celé spodné listy.

Hneď ako sa objavia nové listy, situácia sa začne rýchlo zlepšovať a sadenice získajú farbu, hmotnosť, silu a zdravý pekný vzhľad.

Stane sa to však za predpokladu, že sme doteraz robili všetko správne. Sadenice sme sadili v čase, keď už nepociťovali mráz, prudké dažde, pražiace slnko, studený vietor, zaplavené korene a pôda, do ktorej boli zasadené, je bohatá alebo sme aplikovali hnojenie.

Dôležitá je samozrejme miera nepohodlia, pretože dočasné vystavovanie sa stresovým podmienkam rastline neublíži tak, ako dlhodobé, v horšom prípade súčasné vystavenie rôznym faktorom.

[.“.″]

Ak sa teda stav rastliny po dvoch týždňoch zhorší a rast sa zastaví, môže byť na reakciu neskoro.

Musíte konať, keď sa prejavia príznaky, ale rastlina je stále nažive a rastie. V prvých dňoch zanedbáva nadzemnú časť pre tvorbu nových koreňov, čo je pre ňu dlhodobo prospešné.

Tento stav však nemožno predlžovať. Listy sa podieľajú na najdôležitejších metabolických procesoch a ak chceme počítať s dobrou úrodou, musia byť zdravé.

Práve na nich zbadáme prvé príznaky škodcov, chorôb, stresových faktorov či nedostatku živín.

[.“.″]

Môžu reagovať vädnutím, žltnutím, hnednutím, rôznofarebnými škvrnami, dierkami, zmenami hladkosti povrchu alebo nakoniec krútením, otáčaním alebo kučeravením listov do rôznych smerov.

Dnes sa budeme zaoberať posledným problémom kučeravenia a krútenia listov. Tento príznak môže súvisieť so samotným javom, ale môže byť tiež kombinovaný s ďalšími faktormi. O niektorých z nich budeme diskutovať nižšie.

Prečo sa listy paradajok stáčajú nahor?

Príčinou tohto javu je zvyčajne voda. Stáva sa to vtedy, keď sa súčasne vyskytujú dva faktory: vysoká teplota a nedostatok vody .

[.“.″]

Ide o fyziologickú reakciu, rastlina, ktorá chce znížiť odparovaciu plochu, stáča listy nahor.

Ak sa jav týka len časti rastlín, dôvodom môže byť miesto, kde bol vysadený. Môže byť naklonený a voda steká príliš rýchlo, čo bráni koreňom v naberaní.

Problém je celkom ľahko riešiteľný. Ak nepomôže samotná zálievka, treba kríky prikryť bielou netkanou textíliou, aby sa rozptýlili lúče svetla.

Použitie kvapkovej závlahy pomáha lepšie zavlažovať rastlinu, vysadenú v záhone. Mulčovanie tiež pomáha zadržať viac vody v blízkosti koreňov.

[.“.″]

Tento príznak nemožno ignorovať, pretože dlhší nedostatok vody s teplým vzduchom spôsobí, že vstrebávanie vody a živín bude oveľa pomalšie ako vyparovanie, poškodí sa vodivý xylém a časť kríka nad trhlinou vädne.

Pri riziku takejto situácie sa odporúča listové kŕmenie prípravkami s vysokým obsahom draslíka.

Zvlnenie listov smerom nadol

1. Tento príznak je častým zdrojom nedostatku živín spojených s hnilobou koreňov . Môže sa objaviť, keď sú rastliny zaplavené. Zaplavené korene prestávajú prijímať a dodávať vodu vyššie, v dôsledku čoho rastlina vädne a odumiera.

[.“.″]

Príčinou môže byť nielen nadmerná zálievka, ale aj hlinitá pôda, ktorá zadržiava priveľa vlahy.

V prvom prípade stačí na pár dní prestať polievať a sledovať stav rastliny a v druhom prípade je potrebné ker vykopať, odstrániť hnijúce korene a zasadiť do priepustnejšieho a dobre odvodneného substrátu.

2. Zvlnenie listov smerom nadol sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď rastlina vyzerá zdravo, silne, dobre stavaná a tmavozelená. V tomto prípade je príčinou prehnojenie dusíkom.

[.“.″]

V takejto situácii absolútne zastavíme prísun dusíka, zalejeme ho len vodou (veľké množstvo raz za pár dní), aby sa vyplavilo prebytočné množstvo.

V krajnom prípade je možné rastlinu presadiť do substrátu menej bohatého na dusík. Ak neurobíme nič, plody síce budú. ale bude ich veľmi málo. Plodov bude málo a budú menšie, ako by mali byť.

Nadbytočný dusík sťažuje sadenie a pestovanie plodov, pretože blokuje asimiláciu ďalších zložiek, ktoré rastlina potrebuje pri plodení.

Zvlnenie listov v spodnej časti rastliny

Tento jav je výsledkom nedostatku mikroživín . Najskorším príznakom je rozjasnenie a žltnutie listov. Rolovanie prebieha o niečo neskôr. Takúto rastlinu jednoducho treba pohnojiť hnojivom NPK.

[.“.″]

Zvlnenie listov na vrchole rastlín

Ak pozorujeme, že sa listy zmenšujú a krútia, pravdepodobne máme dočinenia s vírusom kučeravého vrchu . Je prenášaný plošticou a infikuje jednu rastlinu. Našťastie sa neprenáša na iné exempláre.

Keď sú listy stočené nahor, ale vykazujú aj iné príznaky, ako je zvrásnenie vrcholových listov, ktoré sú malé, žltkasté s hnedými suchými škvrnami, môžeme mať čo do činenia s nedostatkom zinku .

Listy paradajok sa skrútia hore nohami

Zvlnenie listov nahor je spôsobené kŕmením škodcami, ako je voška zemiaková , ktorá má zelenú farbu a je ťažké ju rozoznať. Keď vidíme takéhoto agresora, mali by sme čo najskôr prijať opatrenia na boj proti nemu.

[.“.″]

Listy sú stočené do rolky

Keď si všimneme listy, ktoré sú nielen vychýlené, ale doslova skrútené do zvitku, a navyše vrchol začne odumierať, tieto príznaky spolu naznačujú nedostatok vápnika a končia až hnilobou špičiek plodov .

Ak sú horné a stredné listy nielen zvinuté, ale sú aj malé a nadobúdajú modrozelený odtieň, môže to byť príznak nedostatku medi .

V prípade príznakov, ktoré poukazujú na nedostatok určitej zložky, je najlepšie použiť hnojenie na list.

Zdieľať článok na socialných sieťach

.

Najnovšie články

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!