Ríbezle mi rodia ako nikdy predtým. Tento jednoduchý elixír z kuchyne robí zázraky
Zdieľať článok na socialných sieťach
Naši predkovia nevyhadzovali nič, čo by mohlo ešte poslúžiť – a práve v tom tkvie ich múdrosť. V domácnosti aj na záhrade sa dá zužitkovať takmer všetko, len treba vedieť ako. Ja som napríklad začala používať jednoduchý rastový elixír z bežných surovín – a moje ríbezle ma prekvapili úrodou, akú som ešte nezažila!
Nielenže výrazne ušetríme, ale zároveň pomôžeme prírode aj sebe. Vedeli ste napríklad, že úrodu ríbezlí výrazne zvýšia zemiakové šupky?
Zatiaľ čo v minulosti boli ríbezľové kríky samozrejmou súčasťou každej záhrady, po revolúcii akoby sme na ne na čas zabudli a objavujeme ich znova až teraz.3
Napriek tomu je práve toto drobné ovocie základom džemov a marmelád, bez ktorých sa napríklad na Vianoce zaobíde len máloktorá rodina.
Ak máte teda na záhrade také rastliny, neváhajte im ponúknuť výživu, ktorá zaistí oveľa väčšiu úrodu.
Využite odpad z kuchyne

Čo pomôže ríbezli založiť a hlavne doviesť až k zrelosti veľa plodov? Ide o úplne obyčajné zemiakové šupky, ktoré bežne vyhadzujeme na kompost alebo nedajbože do smetiaka.
Je to veľká škoda, pretože ich ešte pred ich konečnou likvidáciou môžeme využiť na prípravu vynikajúceho hnojiva. Stačí len jednoduchý krok a výživná zálievka bude na svete.
Vyrobte si tekuté hnojivo
Hnojivo zo zemiakových šupiek môžeme vyrobiť dvoma spôsobmi, je len na vás, ktorý si vyberiete.
Ten menej náročný zahŕňa vyvarenie šupiek vo vode, ako keď varíme prílohu na obed. Na jeden liter vody môžeme dať približne jeden bežný zavárací pohár od uhoriek zemiakových šupiek a všetko asi dvadsať minút povaríme.
Akonáhle bude hotová, necháme budúcu ríbezľovú výživu vychladnúť, následne ju precedíme do vedra a doplníme vodou na desať litrov.
To je všetko, potom sa už môžeme vydať na záhradu. K jednému kríku by sme mali naliať približne tri litre, ale záleží samozrejme na jeho veľkosti.
Malé a mladé kríky sa uspokoja aj s polovicou tohto množstva.
Ak by ste si chceli zemiakové hnojivo uchovať „na horšie časy“, potom je tu ešte jedna možnosť. Šupky v tomto prípade nebudeme variť, ale naopak ich usušíme.
Dokonale vysušený materiál (na tento účel môžeme využiť rúru a rovnaký princíp, ako keď sušíme huby) potom rozdrvíme na prášok a uzavrieme do dobre tesniaceho pohára.
V takom stave vydržia aj niekoľko mesiacov a my si môžeme pripraviť hnojivo na ríbezle dopredu. Potom už len stačí na jar, ideálne v čase kvitnutia nasypať jednu hrsť prášku okolo kríka a zaliať vodou.
Všetko s mierou
Ako bolo uvedené, prvé ošetrenie týmto lacným, ale účinným hnojivom, by sme mali vykonať vo chvíli, keď rozkvitajú ríbezľové kvietky.
Ak si však chceme úrodu naozaj poistiť, môžeme celý postup zopakovať ešte raz o niekoľko týždňov neskôr, vo chvíli, keď sa na kríkoch objavia maličké zelené plody.
Pamätajme si ale, že v tomto prípade neznamená viac hnojivá lepšie výsledky. Dva zásahy sú presne tie hranice, ktoré by sme sa mali dodržať. Tak s chuťou do toho a už si môžete hľadať recepty na tú najlepšiu marmeládu.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Najnovšie články
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!