Vošky nemajú šancu! Tieto tri domáce repelenty ich z vašich rastlín spoľahlivo vyženú
Zdieľať článok na socialných sieťach
Vošky sú síce drobné, no patria medzi najnepríjemnejších a najškodlivejších škodcov v záhrade. Prisávajú sa na mladé výhonky, kde pri kŕmení vstrekujú enzýmy, ktoré spôsobujú krútenie, deformácie a celkové oslabenie rastlín. Ak sa nezasiahne včas, dokážu spôsobiť výrazné škody. Dobrou správou je, že existujú jednoduché a účinné domáce repelenty, ktoré voškám spoľahlivo zabránia usadiť sa na vašich rastlinách.
[.“.″]
Rozširujú aj choroby, ich populácia sa veľmi rýchlo zvyšuje, a preto vážne ohrozujú rastliny, najmä tie mladé.
Existuje mnoho prírodných liekov, ktoré môžu pomôcť kontrolovať vošky vo vašej záhrade alebo na vašich rastlinách. Tu je niekoľko účinných metód:
Jedným z najobľúbenejších farmaceutických produktov používaných záhradkármi je amoniak. Nielenže vyživuje, ale aj chráni pred škodcami, najmä voškami.
Amoniakový sprej
Rozrieďte 2 polievkové lyžice čpavku v malom množstve vody, pridajte 1 polievkovú lyžicu tekutého lepidla alebo saponátu.
Túto zmes nalejte do 8-10 litrov teplej vody.
Ruže, maliny, mladé ovocné stromčeky a ríbezle postriekajte týmto roztokom zdola nahor, pričom sa snažte postriekať listy z oboch strán. Takto ochránite svoje rastliny pred voškami!
Roztok draselného mydla
Roztok draselného mydla si pripravíte rozpustením 1-2 lyžičiek draselného mydla v litri vody. Potom nastriekajte roztok na rastliny napadnuté voškami, najmä na spodnú stranu listov, kde sa vošky zvyknú zhromažďovať.
Draselné mydlo pôsobí na vošky tak, že poškodzuje ich voskový povlak.
Neemový olej
Olej lisovaný za studena zo semien stromu neem. Obsahuje prírodný odpudzovač rastlinných škodcov nazývaný azadirachtín. Pôsobí na hmyz a iných škodcov, ktorí sa živia listami rastlín, je však zároveň bezpečný pre opeľujúci hmyz.
Okrem toho má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, takže účinne chráni rastliny pred chorobami.
Na prípravu roztoku v spreji potrebujete 5 kvapiek oleja na 1 liter vlažnej vody, pridajte pár kvapiek saponátu.
Premiešajte a počkajte, kým úplne nevychladne, nalejte do rozprašovača a do niekoľkých hodín postriekajte rastliny. Ošetrenie sa musí opakovať niekoľkokrát každé dva týždne.
Doplnkovou ochranou, ktorú sa oplatí zároveň aplikovať, je viazanie žltých stúh na rastliny, ktoré prilákajú lienky, ktoré sú prirodzeným nepriateľom vošiek.
Zdieľať článok na socialných sieťach
.
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!