Žite vášnivo. Povieme vám, ako nájsť svoje obľúbené hobby v dospelosti

Last Updated: 24. novembra 2024Tags:

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnohí dospelí, ponorení do série záležitostí a riešiacich neustále problémy, však už dávno stratili svoje záľuby. Pre mnohých z nás sú koníčky pozadu a menia sa len na dobré spomienky na detstvo a dospievanie.

Medzitým je koníček v živote veľmi dôležitý, pretože nie je len zdrojom pozitívnych emócií! Toto je nervové uvoľnenie a dokonca aj druh psychologickej terapie, ktorá je taká potrebná pre takmer každého v našich ťažkých, stresujúcich časoch.

Zdá sa nám, že nájsť svoju vášeň v dospelosti už nie je možné. Veď niekedy nie je dosť času ani na oddych. Len v detstve sme mohli venovať veľkú pozornosť svojim záľubám, mesiace, ba až roky života sme venovali osvojeniu si príslušných zručností.

Každý si však musí nájsť svoju obľúbenú činnosť, ktorá mu dá inšpiráciu, relax a pokoj.

Poďme zistiť, ako nájsť nový obľúbený koníček pre dospelých?

Na vlnách pamäti

Ak chcete začať hľadať svoje nové hobby, musíte si najskôr spomenúť na svoje detské záľuby. Čo si vtedy rád robil, do akých klubov si chodil?

Kreslenie, hra na gitare, štrikovanie, vyšívanie, navrhovanie outfitov pre bábiky, modelovanie z plastelíny, zbieranie herbárov, práca s drevom – koníčkov bolo veľa!

Ak ste sa napríklad ako dieťa veľmi radi hrali s bábikami, možno by ste sa teraz mali naučiť, ako si ich vyrobiť sami?

Alebo ste radi kreslili, prečo si nevyrobiť vlastné ilustrácie do detskej rozprávky?

Mimochodom, dnes môžete speňažiť svoje hobby a premeniť ho na ďalší alebo dokonca hlavný zdroj príjmu!

Vôbec však nie je potrebné presne opakovať váš detský koníček.

Napríklad, ako dieťa ste mali radi jazdu na koni, neznamená to, že sa musíte znova posadiť do sedla, pretože môžete skúsiť pracovať ako dobrovoľník napríklad v útulku pre zvieratá. Čo ak ovládate úplne novú profesiu ako hipoterapeut, cvičiteľ psov alebo zvierací psychológ?

Prejdite na bezplatné majstrovské kurzy

Dnes existuje veľa rôznych kreatívnych škôl. Mnohí z nich pravidelne vedú bezplatné majstrovské kurzy, aby si človek mohol prakticky vyhodnotiť atraktivitu tejto činnosti pre seba.

Počas týchto skúšobných lekcií sa môžete naučiť niekoľko akordov na gitare alebo sa naučiť verš piesne pod vedením skúseného učiteľa hlasu, môžete si vyskúšať aj tanec, kreslenie alebo čokoľvek iné.

Stačí sa prihlásiť na odber rôznych tvorivých dielní a kreatívnych klastrov na sociálnych sieťach a čakať na ich oznámenia o voľných hodinách.

Prenos osobných skúseností

Pri hľadaní vášne môže pomôcť aj naše prostredie. Zdieľaním osobných skúseností s priateľmi a kolegami ich môžeme požiadať, aby nám dali pár skúšobných lekcií a naučili nás to, čo ich zaujíma.

Ak to chcete urobiť, mali by ste si k sebe domov pozvať napríklad priateľa. Po vyskúšaní novej aktivity v praxi bude ľahšie pochopiť, či sa vám páči a či by ste mali investovať do spotrebného materiálu, aby ste sa mohli naďalej učiť novým zručnostiam?

Čo hľadáme v obchodoch?

Mali by sme sa bližšie pozrieť na to, čo hľadáme na pultoch obchodov?

Možno len nemôžete nájsť dokonalý sveter alebo ten správny šál, tak prečo si ich neskúsiť upliesť sami?

Ste pobúrený, prečo dnes vychádza toľko priemerných autorov? Takže stojí za to vyskúšať si písanie a publikovanie svojej práce v samizdatovej službe. Stáva sa, že na takýchto platformách si redaktori a vydavatelia všimnú nových autorov a ponúknu im spoluprácu.

Súprava na tvorivosť

Ak nemáte v hlave žiadne nápady na hobby, môžete ísť do remeselného obchodu a kúpiť si hotovú súpravu.

Medzi návrhmi je veľa možností, ktoré si nevyžadujú špeciálne školenie ani zručné zručnosti. Aby ste to dosiahli, stačí si prečítať pokyny alebo si pozrieť krátke školiace video a po chvíli si užiť plody svojej práce.

Môžu to byť obrazy podľa čísel, diamantové mozaiky, modelovanie riadu, výšivky na koberce atď.

Kreatívne vyhľadávanie v nových oblastiach

Pri výbere koníčka sa snažte, aby bol čo najviac odlišný od vašich každodenných činností.

Napríklad vo svojej každodennej práci musíte preukázať maximálnu presnosť a precíznosť a potom brať ako hobby niečo, čo znamená nejaký druh neporiadku, nedbanlivosti a dokonca aj špinu v doslovnom zmysle. Môže to byť maľovanie postriekaním farbou, práca s hlinou, lezenie po skalách atď.

Ak je človek v každodennej práci priamo zapojený do tvorivej práce, tak potrebuje robiť niečo čo najvšednejšie. Napríklad varte sbiten, pripravte kvas, pripravte mydlo vlastnými rukami. Malo by to byť niečo z každodenného života.

Bez vyskúšania niečoho nového nikdy nezistíte, či na to máte talent a predispozície?

Vo všeobecnosti platí, že čím viac koníčkov, vedomostí a praktických zručností má človek, tým zaujímavejší je jeho život.

Navyše to má celkom praktický význam, pretože zmysel pre sebarealizáciu umožňuje človeku viesť harmonický život.

Vášnivý človek sa už nepotrebuje presadzovať na úkor svojich blízkych, svojho života či kariéry. V určitom momente si uvedomí, že on sám predstavuje niečo viac ako len svoju produktivitu v bežných záležitostiach.

Okrem toho v takýchto meniacich sa podmienkach množstvo vedomostí a zručností zvyšuje konkurencieschopnosť a zvyšuje počet príležitostí na zarábanie peňazí, a teda dodatočné zdroje pre plnohodnotný život.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!

Toto vás bude zaujímať